Хербицид за плевели, който е обявен за канцерогенен от съд в Съединените щати, масово се използва в българското земеделие. Разрешението за продажба на препарата в страните от ЕС изтича през 2022 г. Иска се спешна и тотална забрана на хербицида, за който има съмнение, че допринася за развитието на рак.
В България хербицидите, съдържащи активното вещество глифозат се използват в земеделието от години. Предпочитани са защото освен надземната част на плевела, унищожават и кореновата му система.
За спиране на употребата на конкретния хербицид се обявиха пчеларите в България. Според тях има случаи, в които препаратът се внася нелегално от Турция. Така земеделските стопани не следват точната инструкция и третират площите с по-големи от допустимите количества, които попадат и в кошерите.
„Във Франция, доколкото знам, този препарат е забранен. Ние ще настояваме това да стане и тук в България. Въпросът е друг, че трябва да има някакви принципи, които да се спазват по отношение на третирането не само с този препарат, но и с другите тежки препарати“. Това коментира пред БНТ Николай Гайдов, председател на пчеларско дружество „Акация" – Пловдив.
През 2017 г. препаратът е регламентиран за употреба от Европейския съюз и поне още три години ще бъде използван в българското земеделие. Според експерти в момента употребата на глифозат няма алтернатива заради широкото му приложение в растителната защита. Дозата обаче стриктно трябва да се спазва.
Проф. Мая Димитрова, ръководител на катедра „Земеделие" - Аграрен университет – Пловдив е категорична, че производителите задължително трябва да ползват всички средства за безопасно приложение на хербицидите - ръкавици, маска, очила и облекло работно. По думите й, количествата, в които го използваме, ако се спазват правилата, няма да се достигне до вреден ефект.