На 21 ноември Българската православна църква отбелязва един от големите Богородични празници - Въведение на Божията Майка в храма, честван и като Ден на християнската младеж и семейство.
Най-ранното известие за този празник е свързано с времето на патриарх Тарасий, който го въвежда в Константинополската църква. През 1374 г. за първи път се чества и от Римокатолическата, при папа Григорий.
В основата на празника е едно важно събитие от живота на Света Богородица – въвеждането на Девата в Йерусалимския храм, за да я посветят на Бога. Първосвещеникът Захария посрещнал малката Мария, за да я посвети в Светая Светих храма, където в служба на Бога, тя се подготвяла да стане майка на Божия Син.
Според църковния ни календар Въведение Богородично попада в периода на Коледните пости. На този ден по време на празничната Света Литургия, вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото - в себе си и в света.
Неслучайно Църквата е отредила Въведение Богородично като Ден на християнското семейство. Подобно на влизането на Света Богородица в храма е и семейното влизане в църква на 21 ноември. То символизира въвеждането на детето в лоното на християнската църква и вяра - духовно задължение на всеки родител.
Защото в ценностната система на българина семейството е заемало и заема главно място. Няма път, който да не започва от къщата, казват мъдреците. Пак от нея започва и пътят към вярата. Затова и празникът Въведение Богородично е на особена почит сред нашия народ.