Кризисният пиар на ГЕРБ по отношение на скандалните покупки на апартаменти от политици наложи виждането, че става въпрос за морален проблем и че има атаки за това. Но проблемът не е морален, а че се извършва закононарушение.
Това заяви пред Фрогнюз политологът Страхил Делийски по отношение на напускането на Цветан Цветанов на парламентарната група на партията на Борисов.
В Закона за противодействие на корупцията има текст, който обяснява какво е облага. Част от определението за облага е получаване на стоки и услуги без пари или на цени по-ниски от пазарната стойност.
Втората опорна точка е да бъде представен Цветанов като жертва на зложелатели, което преформатира разговорът в друга посока. Внушава също, че българинът е завистлив, което е обиден аргумент.
По една или друга причина трите опорни точки заработиха. Борисов взе решение, което да превърне дефекта в ефект. Казва: „Заради каузата и морала изтегляме Цветанов от парламента, въпреки че той не е направил нищо лошо”.
Следващата фаза на кризисния пиар на ГЕРБ ще бъде разказ за оттеглянето на Цветанов през призмата на моралните действия на партията.
Борисов и ГЕРБ сгрешиха с оставянето на Цветанов начело на предизборния щаб. Какъв знак дава това? Цветанов има един морал по отношение на неговата битност като народен представител и друг по отношение на неговата битност като шеф на предизборния щаб. ГЕРБ ще трябва да отговорят каква е разликата между партийния морал и обществения морал, който е накарал Цветанов да излезе от НС.
В същото време се дава знак, че без Цветанов ГЕРБ не могат да правят избори. А защо? Дали той не е в основата на ключов механизъм за мобилизиране на избиратели, който е клиентелистки?