„С отлагането на пакета ”Макрон” беше нанесен сериозен удар. Президентът Таяни взе правилното решение“.
Това заяви пред БНТ евродепутатът от БСП/ПЕС Петър Курумбашев. Той обясни, че след като са внесени толкова изменения, те трябва да минат през транспортна комисия в ЕП и всичко да си мине по легалния път, а не предложения, които са били отхвърлени в транспортна комисия, да влизат направо в пленарна зала.
Петър Курумбашев обясни по повод на пакета „Макрон“, че има грозна спекулация- под маската на социалната загриженост да се крият достъп и преразпределение на пазари. „Става въпрос за чист протекционизъм от страна на западните държави, които искат нашите работници просто да се откажат да работят, а нашите фирми да работят за техните фирми. Битката е кой да бъде капиталист, а не за работника“, обясни той. По думите му много любезно се представя социалното лице, но битката е, че няма реципрочност. Според него, когато западните държави правят бизнес у нас, казват: „Ето, има свободен пазар. Има свободно движение на хора стоки и услуги“, когато обаче ние правим бизнес при тях, се оказва, че това е голям проблем и виждате ли- социалните права се спазвали. „Става дума за елементарна реципрочност и да може да се прави бизнес навсякъде в ЕС“, категоричен бе той. Курумбашев припомни, че често ЕС обвинява Китай, че не допуска по същите правила и открити процедури държавите членки да участват в обществени поръчки, а пък Китай участва в нашите обществени поръчки съвсем спокойно. „В момента държавите от Западна Европа правят точно това с държавите от Централна и Източна Европа“, коментира той.
Петър Курумбашев заяви, че пакетът „Макрон“ има и втора цел – българските фирми са поканени да се пререгистрират и да си направят клонове в Западна Европа. „Чудесно, но къде ще плащат те данъци тогава – в Западна Европа. Къде ще отиват осигуровките на тези работници – в тяхната пенсионна система и техните здравноосигурителни каси, а не в българската. Благодаря ви за европейската солидарност!“, заключи Петър Курумбашев.