Ново европейско законодателство изисква България да въведе закон за „личен фалит“.
България ще трябва да приеме възможно най-бързо закон за личния фалит. Страната ни е задължена, след като днес Европейският парламент гласува директива за процедурите за несъстоятелност на предприятията, която засяга и физическите лица, съобщава БНТ.
Страната ни е единствената в ЕС, която няма такова законодателство. През януари и Европейската комисия ни постави срок от два месеца да се направят законови промени, заради клаузи в договорите на длъжниците, които ги поставят в неравностойно положение. В България след като длъжникът почине, наследниците му наследяват и дълговете му.
Всяка година един милион и 700 хиляди души в ЕС губят работните си места заради фалити на предприятията, в които работят. Директивата, гласувана от Европарламента, подобрява ефективността на процедурите по превантивно преструктуриране, несъстоятелност и опрощаване на задълженията на предприятията и едноличните търговци, така че те да получат втори шанс, продължат да работят и да не съкращават персонал. В тази процедура е вписан и текст, който засяга физическите лица.