Все още има възможност дори преди края на мандата на тази Европейска комисия механизмът за наблюдение на България и Румъния да бъде прекратен. За тази цел препоръките на комисията за България и Румъния трябва да бъдат приложени. Иначе ще бъде много трудно ще стане. Това заяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс по време на пресконференция в Брюксел.
"В България остава още много работа, но много бе и постигнато в областта на върховенството на закона. Механизмът за наблюдение бе създаден, за да се решат проблеми, които трябваше всъщност да бъдат решени преди приемането на страните в ЕС. Имам известни опасения, защото България и Румъния бяха приети в ЕС през 2007 г., а вече сме 2019 г. и все още не сме решили всички проблеми, които трябваше да бъдат решени преди присъединяването", коментира Тимерманс, цитиран от БТА.
Според него европейските политици трябва да имат предвид този урок, когато започват бъдещи преговори за присъединяване - въпросите за върховенството на закона, разделението на властите. Тези въпроси трябва да бъдат предварително решавани.
"Бях голям защитник на приемането на България и Румъния, това трябва да бъде ясно. Очакването механизмът бързо да реши въпроси, които още предварително е трябвало да бъдат решени, бе прекалено оптимистично. В Румъния на основата на механизма бе постигнат огромен напредък в борбата с корупцията дори на високите управленски равнища. Румънската съдебна система през годините повишаваше ефективността си, имаше хора, поставени зад решетките. Сега има отстъпление. Трябва да се погрижим това да не се закрепи със закони и да се създадат условия за безнаказаност", допълни Тимерманс.