Целта на инициативата е да образова хората да не изхвърлят текстил и обувки при общия отпадък
В разгара на пролетното почистване все по-честа гледка стават изхвърлените дрехи и обувки около контейнерите за общ боклук. Така е, защото ние хората чисто човешки правим естествена асоциация между важни за нас моменти, спомени, емоции и любимите ни стари дрехи, които по една или друга причина вече не носим. Хората тайно се надяват, че някой в нужда може да си ги хареса, давайки им шанс за нов живот. Истината обаче е, че просто нямаме представа какво друго бихме могли да направим с ненужния текстил в гардеробите си.
С цел да комуникира тази липса на информираност, в центъра на София се появи причудлива инсталация на контейнер, пълен с дрехи. Тази необичайна акция предизвика множество въпроси в минувачите, които правиха снимки и изразяваха разнородни реакции. Някои се опитаха да станат част от каузата като оставят лични дрехи в него, други се снимаха и коментираха в социалните мрежи с различни догадки и хипотези.
Кампанията е инициирана от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба, отправяйки към хората подробна информация на техния сайт за възможностите за рециклиране и екологичните проблеми, които безразборното изхвърляне на текстил предизвиква в средата около нас.
Ето и основните данни:
· в България се генерират почти 100 000 тона отпадъци на годишна база от стари дрехи и обувки;
· текстилът, попаднал в сметищата за общи отпадъци гние с години - синтетичните влакна не се разграждат, а вълнените при разграждането си в природата произвеждат метан, който е основен виновник за глобално затопляне;
· дрехите от не биоразградими материи остават на бунището повече от 200 години;