В навечерието на 16 април, деня на атентата в храм „Св. Неделя”, излезе от печат книгата на Велислава Дърева „Атентатът`1925. Денят, в който се отвориха портите Адови”. Българският фашизъм безмилостно унищожава преди атентата стотици, а след него хиляди леви и безпартийни българи. В новата си книга Дърева търси отговори на много въпроси, свързани със зловещия атентат в църквата „Света неделя”, извършен на Велики четвъртък, при който загиват над 120 души.
Европа днес. Тероризъм в сърцето й, национализъм, неофашизъм, ксенофобия – явления, които разяждат ЕС и застрашават неговото бъдеще, същност и смисъл.
На 25.10. 2018 г. ЕП прие Резолюция срещу нарастването на неофашисткото насилие в Европа и припомни, че „фашистката идеология винаги е свързана с посегателство срещу демокрацията” и че „няма нито една държава – членка на ЕС, която да не е засегната по един или друг начин от това явление”.
Днес заедно с премиерата на книгата на Велислава Дърева се проведе и обществен разговор „Фашизмът не е мнение, фашизмът е престъпление".
Велислава Дърева е публицист, политически анализатор, драматург и кинодокументалист, с над 2 500 публикации, 15 филма и 3 книги, носител на многобройни национални и международни награди. В своето документално-публицистично изследване авторът реконструира историческото време. Време, в което България преживява три войни, три национални катастрофи, три въстания, един държавен преврат и държавно овластен терор; терор, който провокира атентата през 1925 г.; атентат, който дава така желания повод на фашистката власт за методично изтребление на българската левица.
„Атентатът`1925” е съчетание на исторически документи (някои от тях непознати на широката публика), изследователски талант, изненадващи разкрития, наситено драматургично действие, динамичен сюжет и завладяваща публицистика.
Въпросите, на които тя търси отговори са: Какви са причините за атентата, кой го предизвиква, как е провокиран, какво е поведението на официалните власти по онова време, кои са съучастниците, кои са чуждите тайни служби, които имат интерес от него? Също така – каква е реалната, а не идеологизираната позиция на самата комунистическа партия и на Коминтерна?
„Написах тази книга, за да се помни и да се знае. Като предупреждение и напомняне на какво е способен фашизмът. И за да я има Европа.”, споделя авторът в предговора на изданието.
Публикува се с финансовата подкрепа на Делегацията на българските социалисти в ЕП.