Неотдавнашно проучване на общественото мнение, поръчано от ЕСВП и проведено от компанията YouGov в 14 страни от ЕС с почти 50 000 анкетирани показва, че битката в Европа е с неизвестен край: избирателите постоянно променят изборните си намерения, като предпочитанията им се местят от центъра към крайно дясното и крайно лявото, но и обратно - от крайностите към средата.
Това коментира Весела Чернева, директор на Софийския офис на Европейски съвет за външна политика пред БНТ.
По думите на Чернева европейците сякаш имат страх от бъдещето, притесняват се от нещата, които ги очакват, голяма част от тях казват, че децата им вероятно ще живеят по-зле от тях - това важи по-скоро за старите страни членки на ЕС. Голяма част от европейците искат дебат за Европа и това е възможност, която политиците трябва да използват, подчерта Весела Чернева.
"Мит е, че те искат национални решения за всичките си проблеми. Напротив, те съзнават, че Европа дава по-добрите решения в най-голяма част от наболелите проблеми", отбеляза тя.
Проучването е направено в Белгия, Австрия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия и Испания. ЕСВП проведе само качествено изследване във фокус групи в България. За изследването са избрани 14 страни, които обхващат 80% от гласоподавателите в ЕС. Великобритания не е в изследването, защото когато то е започнало, още не се е знаело, че там ще се проведат избори. За тях се предполага, че евроскептици ще влязат в Европейския парламент.
Битката в Европа е с неизвестен край: избирателите постоянно променят изборните си намерения, като предпочитанията им се местят от центъра към крайно дясното и крайно лявото, но и обратно - от крайностите към средата. Затова предизборната кампания има смисъл, подчерта Весела Чернева.