До милиард и половина кубически метра природен газ може да влизат в България от началото на 2020 година, съобщи Ясен Иванов, изпълнителен директор на държавната компания Булгартрансгаз по време на енергийна конференция за енергийните източници на синьо гориво.
До декември тази година Румъния трябва да завърши компресорната си станция край Гюргево. След това България ще може да получава природен газ и от северната ни съседка.
Тази алтернатива е напълно реално да запълни веднага пълния си капацитет, тъй като Румъния е един от големите производители на природен газ, а с новите проучвания освен собствените нужди ще може и да изнася синьо гориво за съседните си страни и за Европа.
В края на март се проведоха поредни разговори за обсъждане на съвместните енергийни проекти между България и Румъния между министъра на енергетиката Теменужка Петкова и румънския й колега Антон Антон. Двамата обсъждаха съвместната работа на съседните страни в рамките на Групата на високо равнище за междусистемно свързване в Централна и Югоизточна Европа CESEC. Дейността в рамките на групата е съсредоточена не само върху изграждането на нови газопроводи, но и върху оптималното използване на съществуващата инфраструктура.
Освен интерконектора с Румъния, важни за страната ни са и връзките с Гърция и Сърбия. Така бихме имали още алтернативи за синьо гориво - от Трансадриатическия поток и на втечнен газ от Александруполис. За да сме част от "Турски поток" пък ще трябва да свържем нашата мрежа със сръбската газова мрежа.