Историческа възстановка на спасяването на Троянския манастир през лятото на 1877 г. ще бъде пресъздадена днес от 12.00 часа от представители на Национално дружество ”Традиция”.
В "живата картина" ще вземат участие над 80 души от клубовете в Троян, Априлци, Севлиево, Плевен, Ловеч и др., съобщи за БТА Христо Йовчевски, един от организаторите на събитието, член на НД "Традиция" - регионален клон "34-ти пехотен Троянски полк" (Априлци - Троян - Севлиево).
По идея на игумена на манастира Велички епископ Сионий, възстановката се реализира за втори път, първият е бил през 2015 г. Троянският манастир през 1877 г. е бил под опасност да бъде изгорен, припомня историята Йовчевски. По време на Руско-турската освободителна война руските войски, които заемат позиция около Плевен, изпращат отряд, който преминава през Ловеч и стига до Троян. Поради известна недалновидност той не е останал в Троян, а се е върнал обратно в Плевен. Това е накарало местните турци от близките села да опожарят Троян. Жителите му били подложени на тормоз и убийства. Башибозуци и черкези решили да опожарят и Троянския манастир, който бил значим за християнската вяра и духа на българина. Игуменът архимандрит Макарий имал информация, че това се подготвя. Успял да мобилизира местните жители и башибозуците срещнали отпор. Турците, въпреки че били голяма численост, не очаквали това и избягали след ожесточена битка.
Йовчевски разказа още, че архимандрит Макарий години по-рано е организирал първия монашески революционен комитет в манастира, където Васил Левски често е пребивавал. След пристигането на руските части игуменът е бил този, който е мобилизирал цялото население да окаже помощ в обезпечаването на руските войски и да започне преминаването през Балкана.
Възстановката ще покаже самото сражение и спасяването на Троянския манастир от опожаряване. Ще се използват реквизити от манастира и на дружеството. "Неслучайно се прави ден преди Гергьовден - Деня на българската храброст. Това е нашият начин да отбележим в Троян този празник", добави Христо Йовчевски.