Световни фондови борси в Европа, САЩ и Азия регистрират значителен срив. Тенденцията е ясно изразена от 9 август. Валутните пазари също са нестабилни. Доларът за три дни поскъпна с близо 4 стотинки спрямо еврото.
Като цяло акциите на фондовите борси силно поевтиняват заради опасенията от проблемите, които може да създаде кризата в ипотечното кредитиране в САЩ. Тя е предизвикана от раздаването на рискови кредити на хора, които не са платежоспособни и то в такива моменти, когато не могат да си плащат. Например втора ипотека на къща, която, разбира се, е без покритие.
„Такъв пазар тук няма, при нас се дават кредити на най-добрите кредитополучатели. Тук още не се дават кредити на бедни кредитоискатели, които нямат работа, докато в САЩ те се ползват и от такива хора. И в определен момент се случва този риск да се реализира", смята Георги Ангелов, икономист от институт „Отворено общество". Според него понеже някои банки също са инвестирали в такива книжа, съответно сега трябва те да отчитат тези загуби, които са натрупали, и тяхната стойност пада на борсата.
Проблемът е, че всички се страхуват да не би кризата да се разрасне и някоя голяма банка да фалира. В момента инвеститорите се страхуват да влагат пари на борсата и по-скоро задържат решенията. Така пазарът става неликвиден и се налага Федералният резерв и ЕЦБ да осигуряват ликвидност на пазара, като отпускат повече средства, отколкото е нормално. Затова централните банки в САЩ, Европа, Япония и Австралия за една седмица направиха внушителни интервенции и наляха десетки милиарди долари и евро в банковата си система, за да поддържат нейната ликвидност. Това е първата координирана операция на банкерите в такива мащаби след атентатите в САЩ на 11 септември 2001-ва година."Проблемът е евентуален фалит на една банка да не повлече след себе си и другите, да се развие процесът на принципа на снежната топка, но според мен няма да стане такова нещо", смята Ангелов. Сериозните случаи са изключение и няма да се стигне до такава криза. Все пак този пазар, колкото и да е голям, е минимална част от американската икономика. След един месец никой няма да си спомня за това, увери икономистът Ангелов. Frognews.bg