Британският премиер Тереза Мей обяви датата на оставката си заради хаоса около Brexit. Гласуването по сделката за напускане, което вече беше отхвърлено три пъти от депутатите, беше отложено, а според мнозина - за неопределено време, съобщават АФП и БГНЕС.
Ето някои от възможните сценарии пред Великобритания:
Brexit със сделка
Непопулярното споразумение, договорено с Брюксел от Тереза Мей, може да бъде прекратено с нейната оставка, тъй като хардлайнерите в Консервативната партия смятат, че Лондон прави твърде много отстъпки. Правителството е планирало да приеме закона за прилагане на споразумението за Brexit преди парламентът да излезе в лятна ваканция на 20 юли.
Първото гласуване на законопроекта беше насрочено за първата седмица на юни, но в четвъртък правителството заяви, че вотът ще бъде забавен. Като част от това законодателство, правителството обеща на депутатите възможността да гласуват дали да се проведе втори референдум за напускане на ЕС.
Засега не е ясно какво ще се случи със законодателството, но изглежда вероятно всеки нов лидер да се стреми към предоговарянето му.
Още едно забавяне на Brexit
Лидерите на ЕС определиха крайната дата за Brexit на 31 октомври, но дадоха индикации, че биха могли да приемат допълнително отлагане, освен двете предишни закъснения. Първоначално Brexit трябваше да се случи на 29 март, след като Великобритания гласува с 52% в полза на напускането на ЕС през 2016 година.
Дали лидерите на ЕС са отворени към идеята за по-голямо забавяне може да стане ясно по време на обсъждането на Brexit на срещата на върха на ЕС в Брюксел на 20-21 юни.
Brexit без сделка на 31 октомври
Ако няма по-нататъшно забавяне, Великобритания ще трябва да напусне Европейския съюз на 31 октомври, без никакво споразумение. Това е сценарият, подкрепян от партията на Найджъл Фараж и от хардлайнерите в Консервативната партия. Но финансовият министър Филип Хамънд твърдо се противопостави и не скри загрижеността си относно "значителните" краткосрочни и дългосрочни последици от
Brexit без споразумение.
Икономистите твърдят, че твърд Brexit може да генерира икономически шок и от двете страни на Ла Манша, което да доведе до сериозни проблеми на граничните пунктове и да натовари бизнеса с допълнителни разходи.
Спиране на Brexit
Великобритания има едностранно право да се откаже да напуска ЕС във всеки един момент, като отмени член 50 - официалната процедура за държавите-членки, които искат да напуснат ЕС. Но три години след гласуването за излизане от Общността, спирането на Brexit се разглежда като политическа невъзможност.
Единственото изключение би било, ако се проведе втори референдум и резултатът е в полза на оставането в ЕС - сценарий, който про-европейски настроените политици във Великобритания и Европа подкрепят.
Консерваторите се противопоставят на втори референдум и основната опозиционна Лейбъристка партия остава с неясна позиция по отношение на идеята, страхувайки се да не отблъсне избирателите си, подкрепящи Brexit.