Още една причина за оставка на Финансовия министър Горанов. На снимката се вижда, как Владислав Горанов гордо и с ентусиазъм придружава първите синдици при встъпването им в длъжност в КТБ. Това се случва през март 2015 г.
В интервю пред „Капитал“ на 11 ноември 2016 г. министърът на финансите заявява следното: „Ако има твърдения и факти, които да поставят под съмнение действията на синдика, ще се радвам да се запозная с тях, за да мога да сезирам управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете.“
Създаде се впечатление, че държавата следи зорко за дейността на синдиците и за максималното попълване масата на несъстоятелността на КТБ, но действителността е съвсем друга.
През последните 2 години са изпратени десетки сигнали до Фонда за гарантиране на влоговете в банките, БНБ, министър-председателя Бойко Борисов, министъра на финансите Владислав Горанов, министъра на икономиката Емил Караниколов за констатирани нарушения от страна на синдиците на КТБ, за изпуснати активи и т.н. Не последваха абсолютни никакви действия. Напротив – председателят на УС на Фонда беше повишен в подуправител на БНБ, а на негово място застана бивш юрист и пълномощник на синдиците на банката!?
На 15.01.2019 г. изпратихме поредното писмо до министър-председателя и до министрите на финансите и на икономиката за нередности по публикуваната първа сметка за разпределение и за опита да бъдат ощетени десетки държавни предприятия чрез фалшиви договори за залог. Получихме единствено отговор от Владислав Горанов, в който той ни обясни следното: „Министърът на финансите не упражнява контрол върху дейността на фонда и на синдиците.“
Това не е единственото писмо от Горанов до нас, в което показва незаинтересованост по казуса КТБ. На какво се дължи тази метаморфоза в поведението на министър Горанов по темата КТБ, ние не знаем и можем само да гадаем.
Да припомним само, че синдиците се назначават от най-големия кредитор на КТБ, а именно Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Управителният съвет на Фонда се състои от петима членове, които се назначават по следния начин:
1. Председателят на управителния съвет - от Министерския съвет;
2. Заместник-председателят - от управителния съвет на Българската народна банка;
3. Един член - от представителната организация на търговските банки;
4. Двама членове - съвместно от председателя и заместник-председателя на УС.
Страшното в случая за държавата не са 6-те милиона лева надплатени субсидии на партиите, а фактът, че на министърът на финансите Горанов явно не му е първа грижа липсата на средства в КТБ и във Фонда за гарантиране на влоговете.
По наши сметки синдиците на КТБ са похарчили близо половин милиард лева - толкова колкото успяха да разпределят на кредиторите на банката, а Фондът освен че е почти празен, дължи над 1,1 млрд. лева на Световната банка и на ЕБВР. И не на последно място – този заем на Фонда е гарантиран от държавата!
Източник: Фейсбук