Това препоръча проф. Ю. Вучков, според когото на малка България й трябвали най-много 10 научни обединения.
Безумие е БАН да има толкова институти, коментира по НТВ проф. Ю. Вучков. Той изрази опасения, че съкращаването на институти обаче ще е формално и няма да опресни и осъвремени науката.
Има институти в БАН, които са обществено безполезни, каквито са почти всички хуманитарни институти, констатира той. Има обаче учени, които, макар и на пенсионна възраст, са светила и не бива да се пипат. Но има и безплодни лентяи, както и трудолюбиви некадърници, те трябва да си отидат. Науката е трудна, тежка работа и е за малцина, защото това е форма на интелектуалното мислене, рядка дарба, която не е за всеки, отсече професорът. У нас има стълпотворение на хора по институтите с чиновническа нагласа, институти, занимаващи се със самоцелни дейности, добави Вучков и посочи институти като архитектурознанието и изкуствознанието, философията като безполезни и остарели. Институтът по българска литература пък бил откъснат от образованието и трябвало да се окрупни с института по български език, според професора. Речниците на този институт били политизирани и съдържали имената не на авторитетите, а на щатните работници в института.
Тази професия не е добре платена, затова истински таланти отиват в бизнеса и се губят за науката, обясни професорът.
Много тежък е езикът на учените в БАН, това ги прави недостъпни, установи още Вучков. Най-много 10 големи основни научни обединения й трябват на малка България, препоръча той. Frognews.bg