Лиляна Павлова може да не стане евродепутат и да отстъпи мястото си на осмия в листата на ГЕРБ и СДС Емил Радев. Павлова потвърди, че е номинирана за вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка.
Ако тя бъде одоборена за тази позиция, това ще е първият случай, в който българин заема подобен пост. Длъжността вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка е несъвместима с позицията на евродепутат. Ако тя бъде одобрена, Лиляна Павлова ще отстъпи мястото си на осмия в листата.
Лиляна Павлова получи мястото си в Европарламента, след като еврокомисарят Мария Габриел се отказа да подава оставка и реши да запази поста си в Еврокомисията до края на мандата. Така Павлова, която беше седма в листата влезе на овакантеното място, след като ГЕРБ спечели 6 евродепутатски места.
Малко по-късно се появи информация по темата:
Със свое решение правителството номинира Лиляна Павлова за позицията на заместник-председател (вицепрезидент) и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), съобщават от правителствената пресслужба.
Министърът на финансите трябва да уведоми Банката за това решение, след съгласуване със страните от избирателната група на Европейската инвестиционна банка, в която е включена и страната ни.
Правителството аргументира избора си с факта, че Лиляна Павлова е финансов експерт с богат управленски опит в страната ни, тя има и опит във финансовото управление, в управлението на проекти и в сътрудничеството с европейските институции.
Съгласно Устава на ЕИБ, представителството на държавите-членки в управителните органи на Банката се осигурява чрез разпределение в избирателни групи. В избирателната група, в която е България, са включени още Хърватия, Кипър, Чешката република, Унгария, Малта, Полша, Словашката република и Словения. Ротацията на съответните постове в Съвета на директорите, Управляващия комитет и Одитния комитет на Банката са уредени с Временно споразумение, подписано от министрите на финансите на страните в групата, в качеството им на членовете на Съвета на гуверньорите на Банката.
Съгласно Временното споразумение, подписано чрез размяна на писма в периода ноември 2016 г. - май 2017 г., ротационната схема за позицията на вицепрезидент предвижда през месец септември 2019 г. представител на България да заеме позицията вицепрезидент на ЕИБ за срок от три години, като мандатът ще изтече през септември 2022 г.
Управителният комитет на Европейската инвестиционна банка е колегиален постоянно действащ изпълнителен орган на банката, състоящ се от председател (президент) и осем заместник-председатели (вицепрезиденти), назначавани от Съвета на гуверньорите по предложение на Съвета на директорите.