Насочеността на обработка няма значение как става. Но тя е при затворени групи. Това момче е интелигентно. Прави впечатление, че бащата се е обърнал към службите. Това означава доверие, каза по БТВ проф. Николай Радулов.
Трудно е да говорим дали става дума за единичен случай. Правят се опити за контакт към хора, които не са от мюсюлманската общност. Престъпността се електронизира. Службите изостават. Няма с какво да противодействаме на този вид киберпрестъпност. Срещу момчето е стоял добре подготвен човек, с много сериозен интелектуален капацитет. Тези хора имат подготовка да създадат школа за подготовка. Те са опитни психолози. Родителите трябва да знаят с какво се занимават децата, какво правят в интернет.
Проф. Владимир Чуков допълни: „Много от нещата, които коментирахме, беше чужд опит. Ние бяхме периферни. Сега не е така. Виждаме, че има друга таргет група. България трябва да смени подхода, защото българският етнос няма как да не бъде засегнат от ИД. Бях впечатлен, че момчето иска да приеме исляма. Т. е религиозната конверсия. Трябва дълбочинно да видим този социален ефект. Минава се през изолацията. Кой е прогонил момчето от неговата среда?“.