Много „герои“ има в пловдивската драма. Навярно единствените които вървят по правия път, е семейството. Сега незаслужено е ударено неетично. Обществото трябва да ги подкрепим. Имат дълъг път на изпитание. Това каза проф. Татяна Дронзина в „Честно казано с Люба Кулезич“ по Евроком.
Когато мине здравословният страх, ако искаме това момче да извърви правият път, да не му слагаме дамга. Да бъдем до него. Преди три години бяха отправени сигнали от моя екип, че върви процес на радикализация. Последва пълно мълчание. Има радикализация. Учителите в Нова Загора бяха писнали. Там, където отсъства държавата, има мафия и тероризъм. Путиновите вълци да не би да не са радикални? Институциите дълго смятаха, че ако си мълчат, това няма да ни се случи.
В мазето на момчето е имало 14 кг. експлозив и взривни устройства. Книгата, която бе показана, е на един забележителен изследовател Лорета Наполеони, от МВФ. Тя не е пропаганда на ИД. Този материал е против ИД.
Наличието на кореспонденция, трябва да признаем, че опасност съществува. За него е вредно да тръбим, че е невинен. Програмите на дерадикализация са изработени в Саудитска Арабия. Тук няма програма за дерадикализация. Притеснява ме реакцията на българските институции. Мантра за 4 –годишни деца е, че джихадистите са загубили самоличността си. В този случай нямаме нужда от програма за психично здраве. Кой не изживява криза на 16-години? Не всички стават джихадисти.
Няма един мотив, който кара джихадистите да пътуват към ИД. Един от тях е протестът на младите мюсюлмани срещу патриархалния строй на обществата, в които те живеят. Другото е стремежът към общност.