Депутатите одобриха промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с които окончателно забраниха разполагането на палатки, чадъри, шезлонги и всякакви други плажни принадлежности върху пясъчните дюни.
С новите текстове се забраняват още преминаването, паркирането и престоя на автомобили върху подвижни, неподвижни и облесени дюни, освен в случаите на разрешено строителство.
Свободното къмпиране продължава да бъде забранено в 2-километровата зона от плажната ивица, но промените предвиждат да бъдат обособени специални зони, където да се практикува то. Това обаче няма да стане през този сезон. За нарушителите се предвиждат солени глоби.
„Стана ясно, че всеки един от нас иска този вид туризъм да се развива. Необходимо е да има правила, които да позволят това да се случва по начин, който да опазва природата“, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, след като законопроектът беше одобрен. Тя увери, че всички дюни по морето са описани подробно в кадастралните карти, а мобилни групи от проверяващи ще извършват контролната дейност.
„Проучили сме 11 страни в Европа, където има подобни разпоредби. Минималната санкция за незаконно разполагане на кемпер или палатка е 500 евро“, заяви от своя страна председателят на регионалната комисия Искрен Веселинов. Той подчерта, че новите текстове предвиждат незаконното вече разполагане на плажни принадлежности върху пясъчни дюни да се наказва с глоба в размер на от 500 до 1000 лв.
Междувременно у нас продължават протестите във връзка с промените в закона. „Този закон трябва да се погрижи за опазването на Черноморското крайбрежие, а той всъщност се занимава с въпроси, които са по-скоро пропагандни, като местата за къмпингиране. Строителство, заграбване, презастрояване все още ще е възможно по Черноморското ни крайбрежие, а ние сега приехме поправки, коит, малко или повече, ограничиха свободното къмпингиране“, коментира Мирослава Петрова от обединена група „Бетономорие“, обединяваща над 20 граждански организации, цитира БГНЕС.
Тя увери, че протестите ще продължат с всички възможни средства. „Искаме да поддържаме във фокуса на общественото внимание факта, че Черноморието ни има нужда от опазване или поне малкото, което не е разграбено, презастроено или обезобразено“, категорична е Петрова.