Дискусията за избор на основните позиции и органи в една държава е актуален. Този разговор ще се води и след 20 години. Проблемът е, че ние не харесваме образованието и съдебната система. Това каза по бТВ Даниел Вълчев, бивш образователен министър.
Президентът има място в този разговор. Коментарите са партийни, отколкото по съществото на въпроса. Ако искаме да има отговорно отношение към избор на отговорни позиции, най-важното нещо е да има отговорност. У нас това е замъглено. Само президентът стои с името си. Не е така, когато определени лица се избират от НС. Никой не поема отговорност. За мен това е големият въпрос. С изненада разбрах, че правосъдният министър се отказа от правомощието си да направи предложение за главен прокурор. Не трябва да се постъпва така.
У нас има НПО-та, които с прехранват. Една част от тях са свързани с правния ред.
Има стар спор - тябва ли България да бъде подложена на мониторинг. Историята показва, че когато елитът ни е подбутван, той върши повече работа. Трябва да кажем какво не ни харесва в съдебната система. България има громен брой прокурори от глава на населението. Има много осъдителни присъди и усещане за ненаказаност-първи парадокс. Добре структурирана система и голям брой случи на административни безобразия.
Има добре функциониращо гражданско съдопроизводство и користно разпределение на дела. Има представители, които системата не успява да ги изхвърли от себе си. С група действия може да се подобри работата на системата - тя трябва да се осветли. Първо трябва да се персонализира отговорността. Да е ясно кой кого предлага. Ние системно не желаем да има такова нещо.
Трява да има нова наказателна политика. Ние сме криминализирали какво ли не. В България има много контролни органи, да вземе нещо да направят и те. Въпросът е за новия подход за борба с корупцията. В добрите системи има предварителен контрол. В Бавария, ако един прокрор изведнъж започне да има икономически статус, неговият ръководител носи отговорност. Има каскадна отговорност. Ами той си пие ракията с местния бандит.