НОВИНИ


Над 70 милиона бежанци са разселени през 2018 г.

1 3730 19.06.2019
Над 70 милиона бежанци са разселени през 2018 г.

По данни на ООН през 2018 г. заради войни или преследвания в света има близо 71 милиона разселени хора. Но в тази рекордна цифра не влизат хората напуснали Венецуела.


Годишният доклад на Върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) отбелязва, че през 2018 г. се наблюдава рязко нарастване на вътрешното разселване в Етиопия, в резултат на насилието между общностите, и на увеличаване на молбите за убежище, подадени от тези, които бягат от сериозната политическа и икономическа криза във Венецуела. Сирийският конфликт продължава да произвежда голям брой бежанци и разселени лица. Насилието в Нигерия също е основен източник на разселване. В доклада се отбелязва, че общият брой на “изкоренените” в света – за бежанците (25,9 милиона, вътрешно разселените лица (41,3 милиона) и търсещите убежище (3,5 милиона) – се е увеличил с 2,3 милиона в сравнение с 2017 година.

 

Тази оценка остава “предпазлива”, отбелязва ВКБООН, защото “въпреки че повечето венецуелци трябва да могат да се възползват от международната система за закрила на бежанците, едва половин милион” са кандидатствали за убежище. “Още веднъж тенденциите вървят в погрешна посока, новите конфликти (…) се добавят към старите,” каза Върховният комисар Филипо Гранди пред медиите в Женева, призовавайки Съвета за сигурност на ООН да бъде по-обединен за разрешаване на конфликти. Броят на разселените лица и бежанците в света отново се е увеличил от 2009 г. насам, регистрирайки рязко увеличение между 2012 и 2015 г. със сирийския конфликт.


Колумбийците и сирийците са най-големият брой разселени лица.

 

По отношение на бежанците – 5,5 милиона са палестинци, които попадат в обхвата на UNRWA. Останалата част идват от пет страни: Сирия, Афганистан, Южен Судан, Бирма и Сомалия. Сирийците – повече от половин милион – са и тези, които са подали най-голям брой молби за убежище миналата година, като повечето от тях са направили това в Турция. Следват венецуелци (341 800), повечето от които пътуват до Колумбия и Перу. След като Перу наскоро наложи визи на венецуелците, г-н Гранди призова страните от региона да ги пуснат, за да избегнат “задръстване” на границите.

 

Четирима от петима бежанци живеят в страна съседна на тяхната. Поради това по-голямата част живеят в развиващите се страни. Съединените щати, от друга страна, са страната, която е получила най-голям брой молби за убежище миналата година, следвана от Перу, Германия, Франция и Турция. За четвърта поредна година Турция е дом на най-голямото бежанско население в света (3,7 милиона), следвано от Пакистан, Уганда, Судан и Германия.


Г-н Гранди, който представя доклада на ВКБООН в Берлин, даде висока оценка на миграционната политика на канцлера Ангела Меркел, която беше взела решение да отвори границите на страната си на стотици хиляди кандидати за убежище. “Не съм свикнал да давам добри и лоши моменти, но мисля, че в този случай трябва да поздравим Германия за това, което направи.” Канцлерът беше смел”, казва той, цитира БГНЕС.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама