Искаме да има обособени къмпинги по българското Черноморие. У нас те са около 7-8 и в тях условията не са като тези в съседките ни. Законът не предразполага да има природосъобразен туризъм, а единствено бетонни комплекси”, коментира в предаването „Лице в лице” Борислав Сандoв, природозащитник и съпредседател на ”Зелено движение”.
По думите му българското Черноморие се е превърнало в евтина дестинация за алкохолен туризъм.
„Тези поправки в закона целят да разчистят терена за ново строителство и на последните места, които не са застроени”, на мнение е Сандoв.
Той обясни още, че не става въпрос за „хипита, ходещи с едни палатки”. Става въпрос за нарушаване на конституционни права, свързани с придвижването на хората, например с кемпери.
„Хората търсят уюта на тишината, на дивото и природата. Това привлича към крайбрежието, а не хотелите”, каза още съпредседателят на "Зелено движение".
Любомир Попйорданов, основател и председател на Българска асоциация за алтернативен туризъм, уточни, че те не са против реда и замърсяването. По думите му най-големите замърсители не са хората, които къмпингуват.
„Къмпингуващите не само замърсяват най-малко, но и чистят най-много”, допълни Борислав Сандoв.
„Трябва да се търси къде е законът и справедливостта. Държавното обвинение не прави нищо срещу тези, които действително са разсипали Черноморието. Всички институции гледат тези нарушители и мълчат, а в същото време се занимават с този закон, който ще отблъсне още повече българите от Черноморието ни”, на мнение е Любомир Попйорданов.