”Един или 11 лева - това са числа, които не се позовават на някакво проучване, свързано с предмета на дейност. Въпросът е трябва ли политическите партии да получават публично финансиране”. Това каза пред БНР политологът проф. Антоний Тодоров, преподавател в НБУ.
Той уточни, че в България държавните субсидии са въведени, за да не бъдат политическите партии заложник единствено и само на частни интереси.Според него в обществото има очакване да се направи нещо с тези публични субсидии:
"Въпросът не е в това колко получават партиите, а как се осигурява контролът върху харченето на тези пари. В това, второто, държавата се е провалила". По думите му, ако просто се намали размерът на субсидиите, но не се гарантира контролът върху харченето им, нищо съществено няма да е направено.
Проф. Тодоров коментира, че размерът на финансирането на партиите трябва да се съобрази с минималните доходи и да се съобрази с осигуряването на функционирането на една нормална организация:
"Партиите направиха не малко, за да създадат у обществото усещането, че са бизнес организации. Че под прикритието на политиката въртят някакви бизнеси".
Той предположи, че в управляващата коалиция ще направят усилие, за да успокоят обществените очаквания, но изрази съмнение, че субсидиите ще останат такива, каквито са, но няма и да бъдат намалени на 1 лев. Според него ще бъде намерено някакво компромисно средно решение.
Проф. Светослав Ставрев, преподавател по Основи на управлението, също коментира размера на държавната субсидия за партиите. Според него не вижда и не чува нищо изненадващо по темата.
"Практическите намерение на вносителите са да навредят на някого. Те са долнопробни. Ако искаха да постигнат двупартиен политически модел, бих разбрал усилията им, но не и начина, по който ги провеждат".
Той обясни, че у нас е наложен европейският модел на финансиране на партиите и той беше "абсолютно компрометирана от средата - и политическа, и икономическа". По думите му и предлаганият т. нар. "американски модел" ще бъде провален по същия начин.
Според проф. Ставрев предложението за въвеждане на американския модел не е нито на ДПС, нито на ГЕРБ, а на един център, от който се управлява България.
Той прогнозира, че "по корупционен начин ще се изливат парите в партиите, но не скрито-покрито, а донякъде открито, донякъде със специално създадени квази инвестиционни дружества, които ще направи бизнесът, за да не го обвиняват в директна намеса".