Руският парламент прие на първо четене закон, който значително смекчава използването на свастиката – символа на нацизма. Позволява се вече появата на пречупения кръст в учебници, художествената литература и филми, както и в науката и с учебни цели. Текстът на новия закон е качен на сайта на Руската дума.
В текстовете се уточнява, че използването на свастика не трябва да става с цел пропаганда или реклама. Скандалните - наричани от мнозина - промени, които предизвикват остри критики в различни слоеве на обществото, се предприемат за да са по-свободни представителите на изкуството, аргументират се депутати. Според тях това не означава, че ще се промени отношението към Втората световна война, нито ще се реабилитира хитлеризма.
1655 присъди са произнесени през 2017 година по обвинение за пропаганда на нацизма в Русия, сочи статистиката. Повечето нарушители са глобени, но 10 на сто от наказаните са лежали в ареста. В Европейския съд вече има 11 жалби от руски граждани, че са несправедливо наказани заради нацисткия символ.
Руски медии припомнят, че зачестяват случаите на изрисувани свастики на паметници и по фасади на сгради. Пречупения кръст нерядко се появява и по време на протести или шествия на футболни фенове.
Преди време депутатът Игор Зотов предложи да бъдат забранени татуировките на свастика. Този текст все още не е приет.
Според музиканта Юрий Ледев свастиката е символ от дълбока древност, включително и сред някои славянски племена. Използвана е в Римската империя, както и по други части на света. Някъде е дори символ на Слънцето. Според него общественото мнение трябва да се развива и да прави разлика между нацизма и историята на символите на народите въобще.