Равнището на корупцията в България остава високо. За последната година всеки четвърти българин е трябвало да даде подкуп, за да получи дадена услуга, показват резултатите от изследване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Не е настъпила особена промяна в склонността на хората да използват корупцията, подчерта Александър Стоянов от ЦИД.
От 1999 година до сега стойността на корупционния индекс у нас е сравнително висок.
Част от бизнеса приема за нормално да дава подкупи, сочи още проучването.
Между 15 - 20% от представителите на бизнеса участват в корупционни схеми, като според центъра има известен спад в корупционни схеми заради членството ни в ЕС и отварянето на нови пазари.
Към октомври 2009 г се наблюдава спад в корупционни натиск от страна на администрацията върху населението и бизнеса, но равнището на корупция остава относително стабилно за последните три години.
Според изследването на ЦИД основното предизвикателство пред антикопурционната политика на България през 2009 / 2010 е практическата безнаказаност на корупцията и организираната престъпност по високите етажи на властта.
Противодействие на политическата корупция може да бъде ефективно само с политически мерки, основани на работещи механизми с вътрешен и вътрешен политически морал - политическа воля за разкъсване на олигархично-корупционния обръч от фирми и отвоюване на държавата от криминалните мрежи, се посочва в доклада на ЦИД за корупцията в България за 2009 г.
В същото време се отбелязва, че следващата 2010 г. ще бъде ключова за антикорупционната политика в България, тъй като Европейската комисия ще продължи да наблюдава напредъка на страната по отношение на противодействието на корупцията и организираната престъпност.