Сигналите за насилие над деца в Агенцията за социално подпомагане през миналата година са 1106. При една трета от случаите са открити рискове и е работено по тях. Това стана ясно на международна конференция за борба с насилието над деца, в която участват експерти от 10 държави.
Данните за ситуацията в България обяви социалният министър Бисер Петков, съобщава БНР. Той отрече твърдения на родители, че с промени в законодателството влизат в сила текстове от спряната Стратегия за закрила на детето.
"Основанията за извеждане на детето от семейството по никакъв начин не са променени. Социалните работници налагат временно като административна мярка, в случаите и на насилие основно, извеждане на децата от семейството, но съдът е този, който казва дали това вече ще бъде действителна мярка, или не", каза Петков.
Лъчезар Богданов от Националната мрежа за децата обясни, че насилието над непълнолетни често е заради алкохолна, наркотична или хазартна зависимост на техните родители. Често децата са жертви и при развод на родителите, посочи Богданов.
"Най-много и най-често това е психическото и емоционалното насилие върху децата. Това са проблеми на деца и най-вече проблеми на родители, които се развеждат, разделят и използват много често като разменна монета децата. Над 80% от хората не искат да си видят децата, не могат да преодолеят агресията, страха, който имат", каза Богданов.
По данни на Световната здравна организация в глобален план близо един милиард непълнолетни са претърпели физическо, емоционално или сексуално насилие през 2017-а година. По данни на прокуратурата у нас близо 5000 непълнолетни и малолетни са пострадали от престъпления за миналата година, 3,6 са били случаите на агресия в училище, сочат данните на Министерството на образованието.