Искаме вето от президента, защото в тази една година обсъждане на закона внесохме около 70 страници предложенията за промени от страна на бизнеса, в приетия закон не беше отразено нито едно от тях. Това каза пред bTV председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов по повод Закона за шума.
Ние осъзнаваме, че има нужда от такъв закон, и не сме против това. Сега разбираме обаче, че в 23.00 часа трябва да настане нощна тишина, т.е. трябва да бъде изключена озвучителната техника. Така написано, означава че можем да стоим в градината. В следваща точка се казва обаче, че не може да има гласово-звуково извличане след 23.00 часа, което предполагаме, че е говор. Ние искахме градините на заведенията да работят до 00.30 часа, отбеляза Алибегов.
Проблемът е много голям и ние искаме да има райониране във всеки един град. Или както го направиха в Гърция – изнесоха шумните заведения до летището. Това беше едно от предложенията ни – да има такъв увеселителен център до летището и в централната градска част да няма шум от заведения вечер, посочи председателят на Българската асоциация на заведенията.
Проблем е и че МВР няма толкова много кадри и за това нещо, както и нужната квалификация. Те трябва да се занимават с истинската престъпност, а не да замерват шума и да ходят по всеки един сигнал за шум. От другата седмица, когато законът влиза в сила, ще стане страшно – ще има масово сигнали, без значение има ли, няма ли шум. А и се поражда голяма предпоставка за корупция сред полицаите, които ще контролират шума и ще имат право да затварят заведенията, каза още Ричард Алибегов.