Само за месец природозащитници събраха 40 тона изоставени рибарски мрежи от острова с боклуци в Тихия океан в мисия за почистването му, съобщава БТА.
В океаните всяка година се изоставя или губи по време на бури от 600 000 до 8000 тона риболовно оборудване. Други девет милиона тона пластмасови отпадъци - бутилки, торбички, играчки, попадат в океана от плажовете и реките.
Товарен кораб, оборудван с кран, отпътува от Хавай към сърцето на Тихия океан. Оттам бяха извадени предимно найлонови рибарски мрежи, в които се оплитат китове, костенурки, риби и корали.
Доброволците от института с идеална цел "Оушън вояджис" са извадили мрежите от мястото, където се събират океанските потоци между Хавай и Калифорния. Групата е сред малкото, които вадят пластмаси от открит океан. Освен скъпо, това занимание е и много времеемко и опасно.
Корабът се е върнал на 18 юни в Хонолулу. Там два тона пастмасови боклуци са отделени от рибарските мрежи и дарени на местни творци, които да ги превърнат в произведения на изкуството. Останалите ще бъдат предадени на завод за преработка на боклуци, който да ги превърне в енергия.
In a mission to clean up trash floating in the ocean, environmentalists pulled 40 tons of abandoned fishing nets this month from an area known as the Great Pacific Garbage Patch.https://t.co/NSj3CUulGu
— KOMO News (@komonews) June 29, 2019