Срив на европейската система за сателитна навигация Галилео. Мрежата не работи от петък заради повреда в наземната инфраструктура, но услугите за спешни случаи не са засегнати.
Временно недостъпни са услугите за позициониране и измерване на време съобщи Европейската космическа агенция. Специалисти работят за възможно най-бързо отстраняване на проблема.
Възникналият проблем не позволява на съвременните телефони да улавят използваема информация за време и позициониране. Така потребителите ще трябва да разчитат единствено на алтернативни системи като американската ДжиПиЕс, руската Глонасс, или китайската БейДу.
Анонимни източници съобщават за неизправност, възникнала в наземна станция в Италия. Галилео е проект на Европейската комисия и Европейската космическа агенция. Първоначалният бюджет беше 3 милиарда евро, но крайната цена ще се окаже три пъти по-висока. Развойната дейност продължи 17 години.
Системата е в действие от края на 2016 година и все още се намира в пилотен етап на експлоатация, като предлага ограничени услуги. Това означава, че нейните сигнали не са достъпни постоянно и трябва да бъдат използвана в комбинация с други подобни мрежи. В момента на орбита се намират 22 действащи спътника на Галилео и още два в процес на изпитания. В производство са още 12. Пълна оперативна готовност Галиео ще постигне през 2020.
От 1978 година системата за глобално позициониране е превърна в ключов фактор за работата на всички модерни икономики. Употребата е далече надхвърля ориентирането. Времевата функция служи за синхронизиране на глобалните финансови трансакции, телекомуникационните и енергийните мрежи.