Русия ще продължи да разединява ЕС и за нас това е най-важната задача оттук-нататък – да се намери баланс между всичките различия на страните, че обща външна политика да бъде възможна.
Т.е. радикалните по отношение на Русия да отстъпят малко за сметка на отстъпки от южните страни по отношение на Близкия изток и Северна Африка или пък по отношение на Балканите и Турция. Трябва да има баланс, в който най-крайните гледни точки да бъдат смекчени и да се постигне обща позиция“, отбеляза Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Преди всичко европейските граждани разбраха, че външната политика на ЕС не е един лукс, който идва след всичко останало. В 15 от страните членки се оказа, че огромна част от европейците заявяват, че външната политика и сигурността са следващи по важност след основните свободи. Идеята, че ЕС трябва да действа заедно вече е популярна и политиците вече трудно може да се скрият от тази реалност, заяви пред БНР Чернева.
Европа трябва да промени начина, по който функционира и да даде на външната политика по-ясна и важна роля, каза тя.
Според Чернева има много въпроси, освен Русия, в които общата външна политика се спъва: „Такъв въпрос например също е Сирия, Либия, Балканите, но включително общата европейска отбрана. Може би Брекзит е единствената тема, по която 27-те останаха наистина единни…И това се оказа много ефикасно, защото се постигна споразумение, което всички страни членки подкрепиха.