Договорът за премахване на ракетите със среден и малък обсег с наземно базиране между Русия и Съединените щати вече е история. Вашингтон и Москва окончателно се оттеглиха от спорaзумението, смятано за едно от най-важните за края на Студената война.
Днес, официално и Вашингтон и Москва се оттеглиха от споразумението. През февруари САЩ заявиха, че няма да спазват договора, защото новоразработена руска ракета НЕ отговаря на параметрите в него. Русия категорично отрече. По-късно също се изтегли от споразуменито. Според държавния секретар на САЩ Майк Помпео и НАТО Москва е отговорна за прекратяването на договора, съобщава БНТ.
"Русия носи цялата отговорност за разпадането на Договора. Обединихме се около пакет от мерки, които ще гарантират, че възпирането и отбраната, които предлага НАТО остават надеждни и ефективни. НО няма да бързаме с нито с прилагането им, нито с прибързани действия.", заяви Йенс Столтенберг, генерален секрета на НАТО.
Междувременно Русия предложи на САЩ и на други държави-членки на НАТО да наложат мораториум на разполагането на ракети със среден и малък обсег. Според Столтенберг обаче на Москва не може да се има доверие и в момента основната задача ще бъде да се избегне надпревара във въоръжаването. А опасенията на експертите са, че светът ще се изправи пред нова надпревара във въоръжаването, в която освен САЩ и Русия, може да се включи и Китай.
На 8 декември 1987 година лидерите на САЩ и Съветския съюз - Роналд Рейгън и Михаил Горбачов подписват Договор за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег. Той засяга боеприпасите, които поразяват на разстояние от 500 до 5 500 км. Смята се, че документът е ключов за ядреното разоръжаване на двете велики сили. За някои това е и края на Студената война. 32 години по-късно той вече е история.