Държавата да обезщети собствениците на прасета. За това настоя омбудсманът Мая Манолова. Тя присъства на протестен митинг в Първомай, в който се включиха хора от близките населени места и от Чирпанско.
Манолова ще настоява държавата да обезщети стопаните, които унищожават доброволно прасетата в така нар. "заден двор" по пазарни цени.
Протестиращите заявиха, че настояват за удължаване на срока за унищожение на отглежданите от тях животни. Някои се обявиха и за отмяна на забраната на епизоотичната комисия, защото няма регистрирани болни животни. Всички обаче поискаха справедливи обезщетения. Според протестираща жена адекватната сума за свиня - майка е поне 1000 лв.
Директорът на областната дирекция по безопасност на храните д-р Камен Янков, който също присъства на протеста, обясни, че мерките в 20-километровата санитарна зона са задължителни. Той съобщи че от експертите са били проверени 11 населени места в Пловдивско, в които само 9 прасета не са били унищожени. На собствениците е даден срок да направят това в следващите 24 часа и те са заявили, че ще се съобразят.
В момента има 30 огнища на заболяването в 10 района на страната. Продължава лабораторния контрол и се правят финални дезинфекции. Последните животни от засегнатите свинекомплекси се умъртвяват. 27 са огнища на заразата при дивите свине.
Първи случай на африканска чума в Югозападна България бе регистриран в база за интензивно стопанисване към Държавно ловно стопанство "Искър", Самоковско, което означава, че вече почти няма незасегнати области в страната, след като такъв случай още миналата седмица прескочи в Южна България.
Земеделският министър Десислава Танева призна за пропуски в мерките за справяне с чумата, а още на 25 юли еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните
Свиневъди заявиха, че искат железни мерки и военно положение заради разпространението на африканската чума по свинете.