"В средите на МВР съществува желание за по-крути мерки, нещо като гражданско неподчинение", заяви Иван Москов, член на Управителния съвет на синдикалната федерация на служителите в МВР.
По думите му един от факторите, заради който до този момент - една година след първия протест на полицаите - все още няма никакъв резултат, е може би прекалено културната форма на протест. Москов посочи, че в други страни полицаите и служители на реда протестират доста по-агресивно и обикновено техните искания се изпълняват веднага. „Това са неща, които се говорят и се мислят, например служителите да извадят личните си компютри и консумативите от МВР, което също е вид протест. И това да не се върши работа, това пряко ще засегне хората", каза още Москов.
На въпроса дали полицаите са готови да стигнат до форма на гражданско неподчинение, Москов не отговори еднозначно, а обясни, че по-крутите форми на протест ще бъдат обсъдени на предстоящата Национална конференция. „Трябва да се намери механизъм за мотивация и хората да си вършат добре работата. Една година се провеждат някакви мероприятия, ние се опитваме да променим нещата по нормален ред и въпреки това няма никаква промяна, никой не казва кога, няма конкретика в план, всичко е в общи приказки", допълни Москов.
Той подчерта, че протестиращите полицаи са отказали да разговарят със заместник-министър Павлин Димитров, защото няма конкретика, всичко се говори в стила „Да, МВР има проблеми, ще бъдат решени". По мнението на Москов заместник-министърът е сладкодумен, но реалните действия липсват. Това се е проявило и при вчерашния разговор. „Демотивацията е нещото, което кара хората да си мислят „Аз пак съм никой" . В държавата съществуват йерархии, ние сме като изоставените деца на държавата", подчерта още полицаят.