Около 30% от индустриалното свиневъдство в България вече е унищожено с навлизането на африканската чума по свинете (АЧС). Опасността от заличаването за дълъг период от време на цял отрасъл от животновъдството у нас все още не е преодоляна.
За това предупреди по време на заседание на епизоотичната комисия в област Добрич д-р Румен Караманов, съобщава БНР. Той е управител на най-големия свинекомплекс в България – този в село Козлодуйци, където в момента се отглеждат близо 90 000 животни.
В област Добрби със заповед на областния управител беше обявено бедствено положение, въпреки че и до този момент няма открито огнище наафриканска чума по домашните прасета. Мерките бяха взети превантивно, тъй като в областта има 8 индустриални ферми за прасета и се отглеждат над 120 000 животни.
"Проблемът с АЧС е много сериозен и обрича свиневъдството на фалит, ако не се спазят мерките, които държавата вече е предприела. Заедно със свиневъдството пред фалит ще бъдат и други отрасли – месопреработвателните фирми, зърнопроизводителите, производителите на лекарства и затова да се говори, че някой се опитва да облагодетелства едни, а да страдат умишлено други, е повече от неправилно.", каза още д-р Караманов. По думите му това е единствената област в страната, която обяви бедствено положение преди чумата да е навлязла и се дава за пример като начин на действие.
Според Караманов умишлено се всява напрежение по темата с АЧС, някои хора дори си позволяват да се заиграват с проблема, без да осъзнават неговата потенциална опасност. Ако държавата не се справи с мерките, които е предприела, ще спрат и парите за подпомагане от Европа.
Д-р Караманов изрази възмущението си и от факта, че хора, изкарващи пари чрез нерегламентирана търговия с месо и животни, които работят изцяло в сивия сектор и не внасят нито лев данъци, имат очите да защитават незаконния си бизнес и да не се подчиняват на наредбите и законите.
По повод протестите на събирачи на трюфели от миналата седмица, д-р Караманов заяви, че са направени проверки на четирите официални пункта в областта за изкупуване на трюфели. По думите се е оказало, че в нито един от лицензираните пунктове няма предаден нито грам.