Протест пред Делфинариума във Варна събра представители на екологични организации и граждани, които искат прекратяване на дейността на атракциона, съобщи БНР.
Причината за гражданското недоволство е, смъртен случай на бебе делфинче, за който се твърди, че е станал пред посетители по време на представление. От ръководството на Делфинариума отричат това.
Според организаторите на протеста през последните 5 години има 8 смъртни случая на делфини, от които 5 регистрирани.
Студентката по специалност "Биоразнообразие" Антония Митева оповести данни от проучване, че от общо 33 делфинариума в ЕС, само Варненският е регистриран като цирк.
Делфините, също като хората, е доказано, че имат емоции, стресът ги води до нараняване. Учените вече са открили начин и догодина отварят първото убежище, за което са правени години проучвания, което ще се намира на остров в Гърция, стъпка по стъпка държавите почват да налагат забрана на делфини в плен", каза Антония Митева от протеста за затваряне на Делфинариума във Варна.
От своя страна, след протестите на организации и граждани пред Делфинариум Варна, от дружеството опровергаха обвиненията за липсата на грижи за животните. От "Феста Делфинариум" посочват, че за обитателите се полагат компетентни грижи от единствените в България тесни специалисти по водни бозайници – биолог и ветеринарен лекар.
На искането на протестиращите делфините да бъдат пуснати в естествена среда, от дружеството отговарят, че те няма да се приспособят към нея. От Делфинариума прилагат справка, цитирана от БТА, че от началото на годината по бреговете на Българското Черноморие са изхвърлени над 40 мъртви делфини, в следствие на заплитане в рибарски мрежи и замърсявания.