Градчето е един от все още малко населените курорти по българското Черноморие, привличащ като магнит не само туристи, но и многобройни рокфенове.
Йочка Димитрова
Уютно и непрезастроено, градчето предразполага към тиха и спокойна обстановка, в която можете да намерите така желания от вас разпускащ релакс. Богат на културно-историческо наследство, регионът е известен и с морския си и археологически туризъм. Множество резервати, интересни старинни предмети и културни забележителности – съкровища на България, се откриват пред очите ни тук и в неговите околности.
Каварна е разположен в Северозападната част на България на 64 км от Варна, на 49 км от Добрич и на 20 км от Шабла. Самият град е разположен на 2 км от морето, в края на високото Добруджанско плато. Курортната част на града се е обособила край залива, образуван от малка река, с очарователното име „Долината на авиалите”. По живописното каварненско крайбрежие с дължина 42 км са развити малки плажни ивици. На брега е създаден просторен изкуствен плаж.
Градът е основан през V век пр.н.е., когато е съществувало старо тракийско селище. Тогава по тези места идват гръцки изселници, които издигат старата крепост Бизоне. През първите няколко века селището играе важна посредническа роля – осъществява се търговия между местните населени места и търговците от о-в Родос, Хераклея, Синопе, Египет и др. През втората половина на I-ви век пр.н.е., катастрофално земетресение изпраща античния град в морето като част от скалите също били потопени. Селището е възстановено под същото име през римския период, когато бързо се възражда, процъфтява и пристанището оживява. В периода от XV-ти до XIX-ти век средновековния град става християнско селище, пристанище за зърнени храни и получава името Каварна. Днес се счита, че той е значим икономически и културен център през Античността и Средновековието с богатите си и разнообразни културни останки – крепостни стени, средновековни църкви, обществени сгради, както и раннохристиянската базилика, с които и до ден днешен се помни далечното минало. Запазени са още хамам (баня), средновековен некропол, мост, чешми, християнски църкви, множество надписи. След Освобождението градът е включен в пределите на Княжество България. От началото на XX-ти век Каварна бележи бърз възход като стопански и културен център.
Днес той е притегателен град за
много археологически експедиции, а находките от тях предизвикват интереса на
чуждестранни учени и специалисти. Повече от три години се провеждат проучвания
в региона от френски и италиански учени. В Градския исторически музей са
изложени материали, които показват хилядолетна история на града. Представен е
макет на праисторическо пещерно селище, множество сечива, оръжия и предмети на
бита, както и етнографски накити, облекла, битови тъкани и други експонати. За
да придобием по-ясна представа какъв е бил живота на нашите предци – добруджанци, котленци и гагаузи - турско говорещи християни, в града се намира и Етнографски музей.
Той представлява красива стара къща, в която се показва бита и културата на едно
богато семейство. Двете църкви – „Успение на Света Богородица” и „Свети Георги” също
играят важна роля като образователни и културни средища за българското населнение през Османското иго и
след Освобождението.
Любителите на нетрадиционния турузъм
могат да посетят също така най-близките села и техните забележителности чрез
осигурен транспорт от автогарата на града. Нос Калиакра, например е природен и
археологически резерват и се намира само на 12 км от Каварна. Той е врязан на 2 км в морето и образува
огромен залив, чиято гледка е поразяваща особено през нощта, когато всичко е
осветено. Нос Калиакра
е сред малкото места в Европа, където може да видите рядко срещани видове
животни. В близост до Каварна още се
намира националният археологически резерват „Яйлата”, разположен в Камен бряг,
където има пещерно селище от над 100 пещери, датиращи от V-тото хилядолетие пр.н.е. В силно
урбанизираната Европа района на ваканционно
селище „Русалка” е една от малкото опазени в наши дни диви степи на
континента. Изключително красиво насеченият скалист бряг, малките закътани
пясъчни ивици, вековните дъбове и растителни видове привличат милиони
представители на пернатия свят и превръщат природния резерват „Птичи залив” в оазис на недокоснатата
от векове природа.
За да бъдат видени тези райски картини, Каварна има връзка с Варна през Балчик и с Добрич и може да се достигне по два начина – с автомобил или с автобус. Разбира се, пътуването с личен автомобил винаги е по-удобно и свободно, защото позволява спиране по всяко време. И все пак, ако предпочитате да използвате услугите на автобусните компании, за удобство на пътниците се предлага директен превоз от София. Билетът струва 30 лева. Пътуването е с продължителност 7 часа и половина. Могат да се ползват и комбинирани маршрути от София – през Велико Търново за 34 лева, а през Варна или Албена за 35 лева. За да разгледате околните забележителности и не само, градът предлага редовен транспорт до най-близките населени места, до Варна и интернационалното летище, разположено на около 65 км разстояние. Морският транспорт също е възможен – по договаряне с рибарите от града до близките Балчик, Калиакра и някои села и къмпинги край града. Що се отнася до това, къде да почивате, цените на апартаментите в хотелите с две и три звезди варират между 68 и 100 лева в периода 1 юли – 30 август, а в тризвездните хотели може да отседнете в единична или двойна стая съответно за 28 лева или 44 лева. Ако не може да си позволите този лукс се предлагат квартири в самостоятелни стаи в къща за 30 лева. През спокойния период септември – октомври цените на апартаментите и двойните стаи намаляват средно с 15 %.
За изненада на любителите на културното ни минало, днес в Каварна се намират рибарско селище, яхтено пристанище, плажна ивица и постепенно нарастващи на брой комплекси. Една от причините за привличането на маса туристи е изграждането на голф комплекси – до морския град се формират две голф игрища, едното от които се нарежда сред петте най-големи в света, а в близост до самия град са проектирани други три. Поради това през последните години цените на имотите в близост до игрищата са нараснали значително, а на тези имоти, разположени в другите части на общината, цените не са променени поради наличието на огромно предлагане на пазара. Цените на апартаментите на зелено, разположени в комплекси от затворен тип до плажната ивица, се предлагат за около 1000 -1150 евро на кв.м.
Каварна е център на културни събития като изложби, литературни премиери, но най-вече е известен с интензивното провеждане на грандиозни рок концерти. Той дори получи прозвището „Лятна рок-столица на България” през последните години. Може би Ви е известно, че рок звезди от повече от 20 световно известни популярни групи вече са провели концерти и дали пример на много други български общини. Имена като Manowar, Billy Idol, Deep Purple, Scorpions, Sepultura, Whitesnake, Motorhead, Helloween, Heaven and Hell, Apocalyptica заедно с българските Б.Т.Р, Ахат, Контрол и още много други известни групи и изпълнители събират хиляди фенове всяка година на стадион „Калиакра”.
Рок туризмът увеличава двойно приходите на града само за година. Ръстът на собствените приходи превишава ръста на разходите и община Каварна има стабилни възможности да участва в проекти, финансирани от структурните фондове и кохезионния фонд на Европейския съюз.
Ако след всичко това все още се колебаете дали да отскочите до там, то в централната част на града ще намерите всички нужни удобства: кафенета, барове, ресторанти, хотели, нощни заведения, магазини, супермаркети, аптеки, козметични салони. Тук може да вкусите и родните традиционни ястия, характерни за Североизточна България. Те са основно заложени в трапезата на каварненци, като най-предпочитан специалитет е ястието „Катено Мезе”.