Навършват се от политическите сили в Отечествения фронт. Това става в условията на навлизането на Съветската армия в България.
В ранните часове на 9 септември офицери на Отечествения фронт извършват държавен преврат и свалят от власт кабинета на Константин Муравиев.
По Радио София е обявен съставът на първото правителство на Отечествения фронт с министър-председател Кимон Георгиев.
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и постепенно са поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. „Народен съд” в края на 1944 г.
Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 200 000 души. Осъдените на смърт от „Народния съд” са 2 730 души — министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.
Събитията от 9 септември 1944 г. все още не са получили единодушната оценка на историците. В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че това е „народно въстание”, а не съветска окупация. Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението „социалистическа революция”.
След падането на комунистическия режим през 1989 г. станалото на 9 септември е определяно като „военен преврат”.