Сега е времето на ваксините. С личният лекар трябва да поговорите какви мерки трябва да се вземат срещу грипа. Това каза проф. Тодор Кантарджиев по НТВ.
Всяка година СЗО прави анализ и дава предположение какви щамове да се сложат във ваксините. Следи се какви грипни щамове циркулират. Зараждането на нов щам обикновено е от Азия.
Тази година масово е четири валентната ваксина. Няма нужда да плашим хората. Основно има два щама. Познати са щамовете, с малки изменения. Не очакваме нещо уникално. Всяка година има грип. Да не забравяме да си мием ръцете, по-настрана от кашлящите, да ползваме маски и традиционна българска кухня. Лошото на имунитета е, че грипът винаги малко се изменя.
Грипната ваксина намалява шанса да се заразиш и гарантира, че няма да има усложнения. Грипната ваксина защитава 80 процента от хората. Необходими са 21 дена, за да се изгради имунитет от ваксините. Пикът на грипа е януари. С многото коледни празници може да се забави пика на епидемията. Две-три седмици след ваксинацията човек е защитен.
Предвидено е 10 процента от възрастните хора да бъдат ваксинирани. Личните лекари трябва да преценят кои хора имат нужда-хората с хронични белодробни заболявания, със сърдечни проблеми. Те най-много трябва да се ваксинират. Плодовете и зеленчуците помагат. Преди години единственият витамин С е бил в киселото зеле. Трябва и малко витамин Д3. Той стимулира антителата, които ни ни пазят.