Решението на британския премиер Борис Джонсън да суспендира парламента за 5 седмици е незаконно, постанови Върховният съд на Великобритания, съобщава БГНЕС.
Първоначално магистратите посочиха, че решението е в тяхната компетентност, като с това обориха предишно решение на Английския върховен съд, който се произнесе, че спирането на работата на парламента не е прерогатив на съда.
Всичките 11 съдии от Върховния съд са подписали единодушно решението, че Борис Джонсън не е имал законово право да спре работата на Камарата на общините за 5 седмици. Незаконно е бил и съветът на Джонсън към кралица Елизабет II да подпише закона за суспендирането на парламента, постановиха още магистратите.
„Суспендирането на парламента е недействително юридически и няма ефект“, заяви председателят на съда лейди Хейл. „Парламентът не е суспендиран“. Председателят на Камарата на общините и Камарата на лордовете могат да предприемат незабавни стъпки всяка една от двете камари да се събере на заседание възможно най-бързо“, е записано в решението на съда. Магистратите постановиха още, че зависи от парламента какво да прави по-нататък.
Решението на съда беше посрещнато с въздишки на облекчение и аплодисменти от множеството в залата.
Говорителят на Камарата на общините Джон Беркоу заяви, че ще свика заседание незабавно, като преди това свиква на спешни консултации лидерите на парламентарните партии.
Анализатори коментират, че това е възможно най-лошия сценарий за премиера Борис Джонсън по стратегията му за Брекзит.
Върховните съдии в продължение на три дни миналата седмица изслушваха аргументите и на двете страни. Правителството обяви, че ще се съобрази с решението на съда. /БГНЕС