”В България периодът преди местните избори изглежда странно. В нормалните държави поне 6-7 месеца преди изборите са известни основните кандидати. У нас също беше така до преди 7-8 години, но след това изведнъж започна да се скъсява този срок и кандидатите да се обявяват в последния момент. Това е едно неуважение към избирателите”. Това каза пред БНР социологът Юлий Павлов - директор на Центъра за анализи и маркетинг.
По мнението на Павлов регистрирането на кандидати в последните дни от срока за регистрация е абсолютно нарушение на всички правила на изборни кампании, особено на неизвестни кандидати. "Аз не мога да си обясня това", категоричен беше той.
Късната поява на кандидатите е причина те да нямат ясна програма, смята Павлов. "Те сега си изработват програмата, в момента. За какво ще гласуваме? Вероятно според партийните си пристрастия. Така че очаквам основен инструмент да бъде атакуването на противниците и компроматната кампания", отбеляза социологът.
"За да може един човек, който е слабо познат, да има някакви шансове да се класира, е необходимо да мине през няколко етапа - разпознаване, харесване, намерение за гласуване и гласуване. Всеки от тези етапи отнема поне по два месеца, т.е. минимумът е половин година, за да можете да лансирате и да развиете един слабо познат кандидат. В противен случай, само си хвърляте парите на вятъра и този кандидат няма да дърпа листата за общински съветници, даже има опасност този кандидат да получи по-малко гласове, отколкото листата", коментира Павлов.
Политологът Страхил Делийски изтъкна два фактора, които определят късното влизане на много кандидати в кампанията.
"Първият е демографската характеристика по места. На много места няма кой да застане начело на листа или да поведе кандидаткметска кампания. Липсват подготвени хора. Това е една много важна причина, чрез която трябва да се дадем сметка за степента, в която политическите партии са загърбили една основна тяхна демократична функция, а именно - формирането на политически елит и на централно, и на местно равнище. Другият фактор за късното влизане в кампанията е опитът за търсене на технологични инструменти за накланяне на везните в една или в друга посока", коментира Делийски.
По мнението на Делийски предстоящите местни избори ще бъдат белязани със силна мотивация от локалната специфика, която на различните места е различна. "Не виждам национално обединяващ мотив за различните кампании и това не е лошо", каза той. Според политолога е интересно да се видят различните залози на различните места.