Днес започна многонационално компютърно подпомагано командно-щабно учение „Balkan Bridges - 2019“, което ще продължи до 4 октомври в Националния военен учебен комплекс „Чаралица”, съобщиха от Министерството на отбраната.
Учението е планирано в рамките на инициативата на началниците на отбраната на балканските държави за повишаване на сътрудничеството в региона. Участват близо 200 военнослужещи от страните по инициативата: Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Черна Гора, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Турция, многонационалната бригада „Югоизточна Европа”, Щабният елемент за интегриране силите на НАТО, Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия и Центърът за съвместна подготовка на НАТО в Бидгошч, Полша.
Целта на учението е да повиши оперативната съвместимост на въоръжените сили на балканските държави, да подобри техните способности да реагират адекватно на всяка опасност и риск, свързани с регионалната сигурност, както и да тества степента на интегриране на националните системи за моделиране и симулации от Центъра за съвместна подготовка на силите на НАТО в Бидгошч, Полша.
Учението се фокусира върху щабната екипна работа, сътрудничеството и координирането на оперативно и на тактическо ниво, както и на всеобхватния подход при операциите в отговор на криза.
От българска страна участват офицери от Щаба на отбраната, Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Военновъздушните сили, служба „Военна полиция”, Военномедицинска академия, Военна академия „Г. С. Раковски” и Националния военен университет „Васил Левски”.
Учението включва дейности, свързани с подготовката и воденето на операция по поддържане на мира като част от планирана операция на НАТО. Формираните многонационални съвместни оперативни сили са „развърнати“ на територията на фиктивна държава, за да възстановят мира и сигурността в района.