В България няма реално остойностяване на медицинската услуга. Това го говорим от 10-15 години. Има пътеки, които не са променяни от 2000-2001 г. досега. Докато не се остойностят реално медицинските услуги, не можем да кажем много или малко са парите. Дотогава парите потъват като вода в пясък.
Това заяви в сутрешния блок на БНТ проф. Генчо Начев, директор на болница "Света Екатерина".
Той призова да се засили контролът върху това да не се извършват фиктивни дейности по клинични пътеки.
Заплащането на медицинските сестри е много различно като стойност в различните болници. За голямо съжаление, заплащането се определя по много различен начин. То трябва да е следствие от приходната и разходната част на една болница. Всеки има право на протест в държавата, сестрите протестират, защото смятат, че тяхното възнаграждение не е съобразено с усилията и уменията, които притежават. Ако една сестра работи в реанимация, то възнаграждението ѝ трябва да е по-високо от тази, която работи в кабинет, коментира Начев.
Според него лекарите имат възможност за кариерно развитие и може би това ги спира да протестират.
По думите му има регламентирани доплащания, но минимум 20% са нереглементираните, което е нарушение на закона. В тази насока според проф. Начев е задължително въвеждането на Здравна карта на пациентите.