На 85 години в Русия почина летецът-космонавт Алексей Леонов, първият земен жител, излязъл в леденото космическо пространство. Кончината му бе оповестена от руски медии, които цитираха Центъра за подготовка на космонавти.
Леонов излиза в открития Космос на 18 март 1965 г., когато науката все още няма категоричен отговор може ли човешкият организъм да оцелее извън космическия апарат. Смелият изследовател рискува и дава първия пример, следван днес от космонавти и астронавти, които работят в Международната космическа станция.
Обаятелен и сърдечен, Алексей Леонов се нареди сред символите на разведряването и подобряването на отношенията между СССР и САЩ, като участва в първия съвместен полет „Союз – Аполо" през 1975 г.
Излизането в открития Космос от кораба "Восход 2" продължава по-малко от половин час. Полетът е изпълнен и с драматизъм, след като при завръщането автоматичната система за ориентация се поврежда и космонавтите Леонов и Павел Беляев се приземяват в район, където никой не ги очаква. Близо три денонощия оцеляват в сняг и студ.
Операцията по първото излизане в космическото пространство също не протича по план. Костюмът на Леонов се раздува и той не може да се промъкне обратно през тесния люк. Запазил самообладание, с риск за живота си героят изпуска наличния въздух и успява да се завърне във „Восход 2”.
След като престава да лети, Алексей Леонов дълги години е заместник-директор на Центъра за подготовка на космонавти.