Злоупотребата със сумарното работно време се превръща в масова практика, при която се увеличава трудът на българина, без да му се заплаща, заяви вицепрезидентът на КНСБ Пламен Нанков. Масовата злоупотреба става при изготвянето на два работни графика - действителен и официален.
"На шестия месец действителният график изчезва и се показва само официалният, според който на работника не му се полага никакво обезщетение за извънреден труд", обясни синдикалистът, цитиран от БТА.
Над 50 на сто от констатациите на Инспекцията по труда са свързани имено с посоченото ощетяване. Затова от КНСБ и КТ "Подкрепа" са инициирали подписка, която ще съберат до Нова година и ще предоставят на законодателите. Чрез нея се настоява за промяна в сегашния режим за изчисляване на сумираното работно време, както и определяне на производствата и икономическите дейности, в които сумарното изчисляване е приложимо.
"Твърдим, че има редица икономически дейности, в които няма нужда от това", заяви още Нанков и изброи още няколко конкретни синдикални искания. Сред тях са обвързване на извънредния и нощния труд с минималната работна заплата, увеличаване на заплащането на извънредния труд до 75 % в почивни дни, както и работата в празнични дни да бъде обезщетявана на 100 %.
При старта на подписката в Кърджали местният синдикален лидер Иванка Караколева посочи, че почти всички фирми в областта са на сумарно изчисляване на работното време и казусът в региона е сериозен.