Два дни преди местните избори Геновева Петрова от агенция “Алфа Рисърч“ коментира пред БНР нагласите, с които партиите влизат във вота.
“Имайки предвид това, че говорим за местни избори, това са 265 кампании, 265 избора. Във всяка община кампанията се води за самата община, а не е толкова за национални приоритети. Наблюденията ни очертават най-общо три типа кампании.
Едната е в общини, където кампанията изглежда скучна, други хора биха я определили като спокойна, без остри противопоставяния. И това са общини, в които управляващите към момента кметове са силно одобрявани и тяхното преизбиране се очаква да се случи без проблеми още в неделя. Например такава община е Бургас.
Друга група общини са онези, в които има подчертано недоволство от начина, по който досега са били управлявани, но липсват ярки опоненти, които да се противопоставят на досегашните управляващи. В много голяма степен изходът там ще се реши след балотажи. Такава община бихме посочили, че е Пловдив, където има напрежение, но нашите наблюдения не показват точно това. Те показват, че има кандидат и той е кандидатът на ГЕРБ, който успява да увеличи дистанцията спрямо преките си опоненти. И третата група са общините, в които наистина се очакват оспорвани надпревари. Сред тях попада и София“, коментира Петрова.
“София отдавна не е преживявала толкова оспорвана кметска надпревара. Може би повечето слушатели си спомнят, че на миналите кметски избори Йорданка Фандъкова спечели с изключително голяма преднина още на първия тур. Докато в сегашната кампания имаме няколко силни фигури в надпреварата за кмет.
Повечето проучвания открояват двете претендентки - Фанъдкова и Манолова, като доста откъснали се от останалите. Кандидатът на “Демократична България“ стартира от ниски позиции поради пълна неразпознаваемост пред избирателите, но в хода на кампанията успя да привлече достатъчно подкрепа, която да го издигна на силни позиции за първия тур.
Отдавна не сме имали толкова оспорвана кметска надпревара“, завърши Геновева Петрова.