Социологическите агенции сипят всякакви данни за изборите. Както винаги съм твърдял, социологията противно на мненията за нея е много точна наука в България - колкото и за каквото си платил, точно толкова и това получаваш.
За мен тези избори имат два феномена, за които наблюдатели, анализатори и политици предпочитат да мълчат или съвсем бегло да споменат.
Първият е много ниската избирателна активност. В родните условия това е неотчитан от изборите масов протестен вот. Естествено по начина, по който протестират българите - а бе, защо не си е... майката.
Вторият феномен е 50-те процента.
Става дума за това, че анкетираните избиратели от социологическите извадки масово са отказвали да участват в анкетите и да посочат за кого са гласували. Досега този феномен не е наблюдаван у нас.
При повечето агенции отказалите да отговорят са около 50% - т.е половината. Човек не отговаря, когато мисли, че демокрацията е фасада на някакъв нов тип тоталитарно държавно устройство и естествено, не желае неприятности.
Ако обобщя - тези избори се оказаха преломен момент в отчуждението между народ и политици. При такова отчуждение всяка власт - сега управляваща или в бъдеще е ще е перманентно нестабилна.
Григор Лилов