В Черно море навлизат все повече нетипични за акваторията обитатели. Повечето от тях идват прикрепени към корпусите на корабите и трайно се внедряват в екосистемата.
Според проучвания на Института по океанология, през последните години в Черно море са навлезли около 20 нови вида. Някои от тях се приспособяват, без да вредят на екосистемата, но има и инвазивни, казват учените.
Още в средата на 50-те години на миналия век от Жълто море навлиза рапанът. Той е хищен и опасен вид за Черно море, който вече достатъчно добре се е натурализирал в средата, предаде БНТ.
Навлизането на рапаните дори има положителен икономически ефект за бизнеса. След тях в Черно море се появяват различни ктенофори - видове, подобни на медузите. Това са Мнемиопсис лейди и Берое овата. Но появата на Мнемиопсис лейди води до намаляване на някои риби като хамсията.
Според някои изследвания, Мнемиопсис лейди се храни с ларви на някои риби като сафрида, смята доцент Кремена Стефанова.
Учените напомнят, че е важно да пазим чисто крайбрежието, особено от пластмаса, която трудно се разгражда, а така наречените "пришълци" спомагат за разпространението ѝ във водата.