Последният общ прародител на човекоподобните маймуни и на човека е ходил изправен не в саваните на Африка, а в Европа. Голямата новина от еволюционното минало на хората дойде от публикация на сп. „Нейчър”.
Водещото научно списание разказва за нов род човекоподобни изкопаеми маймуни, открит от международен екип, в който българският учен проф. Николай Спасов играе сериозна роля, съобщи БНТ.
Преди 12 милиона години близо до Алпите в Бавария са живяли човекоподобни същества, които се оказват наши далечни предшественици. Ръководителката на палеонтологичния екип проф. Мадлен Бьоме и другите учени проявяват невероятно усърдие и след 5 години разкопки попадат на множество останки от непознат вид маймуни.
40 кости от 4 индивида дават невероятна възможност да се установи, че далечният ни роднина се е придвижвал увиснал от клон на клон като шимпанзетата, но е можел и да ходи изправен.
Проф. Николай Спасов обяснява, че останките говорят за дребни, 20-30 килограма същества, високи около метър. Откритите кости са достатъчни, за да се изгради целият образ на човекоподобната маймуна. Нарекли я Данувиус, в чест на бога на река Дунав.
Намерените кости сочат, че последният известен общ предшественик на маймуните и на човека е живял тук и че прохождането е започнало в Европа и се е развило по-късно в Африка.
Шест милиона години по-късно по нашите земи се е разхождал първият хоминин или предчовек, описан от проф. Спасов като грекопитек. С което българският учен прибавя още едно доказателство, че еволюцията на човека започва в Европа.