Стотици хора живеят под запрещение, с ограбени права, без никакво основание. Често те са само набедени, без никакви интелектуални проблеми, заявяват ръководителите на едно от успешните социални предприятия в Добрич.
Там вече има две момичета, които успяха да защитят правата си в съда и запрещението им бе отменено. Ели Маринова е една от тях, като с примера си стана част от кампанията на УНИЦЕФ "С очи за всички", предаде БНТ.
Ели е само на 26 години. Без близки, израснала по институции, немила-недрага. В нечовешкото битие на домовете за удобство й лепват етикет „умствено изостанала”. Съдът няма очи за нейните възможности и я поставя под запрещение.
„Преценихме, че е напълно нормална и в резултат на това запрещението ѝ падна. Днес се труди като нормален човек. Чрез работата, която ѝ дадохме, получи сигурност и увереност в себе си”, казва д-р Хасан Ефраимов, ръководител на социално предприятие "Чудната градина".
Попаднала сред свестни хора, Ели веднага се отличила като отговорна, организирана, ангажирана, разсъдлива и в крайна сметка незаменима. Няма задача, с която да не се справи и да не приеме с усмивка.
Ели вече не е проблем на социалната система. Получава заплата, плаща си осигуровките, живее самостоятелно, има си и приятел.
На 26 най-сетне започва да живее своя живот. И горещо се моли да не е единствената.