Направихме справка сред младежите на Атлантическия клуб и те ми дадоха много интересни идеи. Според тях е добре да поискаме от нещата, които Тръмп обича. Може да му предложим, например, да купи „Белене”. Това може да бъде комбинирано – остров Белене с АЕЦ „Белене”. На острова може да се базира противовъздушна отбрана на САЩ и така може да ни подарят F16 или F35.
Това каза бившият външен министър Соломон Паси пред бТВ по повод предстоящата визита на премиера Бойко Борисов в САЩ.
Друго предложение е американският президент да построи "Тръмп Тауър" в България – например в Малко Търново, Смолян или Видин. Или дори голф игрище на Перелик.
При още по-голямо въображение може да поискаме да дойде и да снима филм в киноцентъра в Бояна, който да е претендент за „Оскар”.
„Той е нестандартен президент и могат да бъдат поискани нестандартни неща. Тръмп няма да се уплаши от тези идеи”, смята Соломон Паси.
Според Соломон Паси визитата на българския премиер е в отговор на покупката на изтребителите F16. Той е на мнение, че трябва да използваме този контекст и да засилим тематиката "Авиация и космонавтика".
„България е на опашката за членство в Европейската космическа агенция. Първото, което може да поискаме, е засилено сътрудничество с НАСА. Това, че Тръмп каза, че ще връща американци на Луната до 5 г., може да бъде използвано. Ако бях премиер, щях да му предложа да изпрати един български космонавт на Луната”, каза Паси.
„Добре е да погледнем и кой е основният противник на САЩ, а това е Китай. Трябва да се направи едно стратегическо сътрудничество между България и САЩ и да се поиска инвестиция в изграждането на 5G мрежата у нас”, допълни той.
Паси коментира нетрадиционния начин, по който премиерът запозна новата американска посланичка у нас Херо Мустафа с особеностите на българската природа, археология и душевност. По думите му протокола на Бойко Борисов е непостижим и уникален. Според него, след като посланичката не е реагирала, няма преминаване на границата.
„Протоколът е нещо като котката – няма значение дали е черна, или бяла, а е важното да лови мишки. Целият този протокол, който видяхме, е адресиран към визитата на премиера в Белия дом на 25 ноември. Да видим с какви мишки ще се върне от там”, каза Паси.
„Американците също имат президент с нетрадиционен протокол, така че те са свикнали на подобна свобода. Нека да видим какво ще се случи в Америка – дали това ще бъде визита със снимка за спомен, или една пълнокръвна визита с добре напълнена кошница”, заяви бившият външен министър.
Той се върна назад във времето и разказа за визитата на Манфред Вьорнер, генерален секретар на НАТО от 1988 до 1994 г., който посети България и се повози с трабанта на Паси.
„Това беше единственият случай в историята на НАТО, в който имаше половин час, в който охраната на генералния секретар не знаеше къде е. Ако Вьорнер не беше влезнал в трабанта тогава, вероятно по друг начин щеше да се случи пиара около влизането ни в НАТО”, разказа Паси.
Сега тази кола е във Военноисторическия музей. Любопитно е, че в НАТО се прави постоянна арт инсталация с дарения от различни държави. Дарението от българска страна е реплика именно на този трабант.